مزرعه شاهزاده سعودی بچه پولدارها اینستاگرام

مزرعه: شاهزاده سعودی بچه پولدارها اینستاگرام حیوانات عربستانی دختران جوانان فرزند زندگی خودرو تصویر

گت بلاگز اخبار پزشکی خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

مقامات بهداشتی آمریکا نسبت به اتخاذ کارها احتیاطی بعد از شناسایی کک‌ها به عنوان عامل انتقال طاعون خیارکی، هشدار دادند. این بیماری به عنوان “مرگ سیاه” آشنا می‌شو

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

عبارات مهم : انتقال

مقامات بهداشتی آمریکا نسبت به اتخاذ کارها احتیاطی بعد از شناسایی کک ها به عنوان عامل انتقال طاعون خیارکی، هشدار دادند. این بیماری به عنوان “مرگ سیاه” آشنا می شود که جان میلیون ها نفر را در قرون وسطی گرفت.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، مقامات بهداشت عمومی در ناحیه “کوکونینو” و “ناواهو” در ایالت آریزونا اخطار دادند بعد از آزمایش کک ها در مناطق شمالی این ایالت وجود ویروس “یرسینیا پستیس” مثبت اعلام شده است هست. این باکتری باعث ایجاد طاعون خیارکی که یک بیماری عفونی هست، می شود.

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

“یـرسینیا پستیس” (Yersinia pestis) باکتری ای از سرده یرسینیا است که عامل بیماری طاعون می باشد. این باسیل در سال ۱۸۹۴، هنگام همه گیری در هنگ کنگ، به وسیله “الکساندر یرسین”، باکتری شناس سوئیسی-فرانسوی که جهت انستیتو پاستور کار می کرد، کشف شد.

مقامات بهداشتی آمریکا نسبت به اتخاذ کارها احتیاطی بعد از شناسایی کک‌ها به عنوان عامل انتقال طاعون خیارکی، هشدار دادند. این بیماری به عنوان “مرگ سیاه” آشنا می‌شو

“یرسینیا پستیس” ابتدا “پاستورلا پستیس” نامیده شد و در سال ۱۹۶۷ به افتخار یرسین عوض کردن نام پیدا کرد.

این باکتری گرم منفی در لوله گوارشی کک ها دیده می شود و باعث بسته شدن آن می شود. بنابراین کک مجبور می شود تا جهت برطرف گرسنگی خود زیاد نیش بزند. آن وقت باکتری ها از طریق نیش وارد بدن جانور دیگر شده است و به این ترتیب باعث شیوع بیماری می شوند.

کک ها معمولاً به جوندگان، به خصوص موش ها حمله می کنند، ولی درصورتی که تعداد این جانوران به علت مبتلا شدن به طاعون کم شود، موجود دیگری از جمله انسان را میزبان قرار می دهند. نقش موش ها در شیوع همه گیری های بزرگ طاعون در طول تاریخ بسیار مهم بوده است.

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

طاعون خیارکی متداول ترین حالت طاعون است که طی نیش کک یا گازگرفتگی به وسیله موش آلوده به باسیل به وجود می آید.

مقامات بهداشتی آمریکا نسبت به اتخاذ کارها احتیاطی بعد از شناسایی کک‌ها به عنوان عامل انتقال طاعون خیارکی، هشدار دادند. این بیماری به عنوان “مرگ سیاه” آشنا می‌شو

طاعون ابتدا باعث فوت تعداد بسیار زیادی از موش ها می شود. بنابراین کک ها به عنوان میزبانی دیگر، به انسان ها یا حیوانات خانگی حمله کرده و باعث آلودگی آن ها می شوند.

دوره نهفتگی این بیماری بین دو تا شش روز طول می کشد. سپس علایم اولیه، یعنی لرز و تب بالا، سرگیجه، درد شدید عضلات و مفاصل، کوفتگی و سر درد ظاهر می شوند و بعد از ۲۴ ساعت، خیارک هایی بر روی بدن بیمار به وجود می آید.

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

خیارک ها غدد لنفاوی هستند که متورم شده است اند. این خیارک ها معمولا در اطراف ناحیه نیش کک ظاهر شده است و به تدریج بزرگ می شوند و بسیار دردناک و حساس هستند.

از علایم دیگر می توان به کم شدن آب بدن و عطش دایمی بیمار اشاره کرد. درصورتی که بیمار به موقع تحت درمان قرار نگیرد، علایم هشدار دهنده ای همچون زیاد کردن تعداد ضربان های قلب، بحران و هذیان ظاهر می شوند.

در این صورت بیمار بعد از ۳۶ ساعت خواهد مرد. البته بین ۲۰ تا ۴۰ درصد از این بیماران ممکن است به طور ناگهانی بعد از یک دوره نقاهت طولانی، از فوت نجات یابند.

مقامات از مردم درخواست کردند کارها احتیاطی را جهت کم کردن قرار گرفتن در معرض این بیماری که می تواند به وسیله کک و خرگوش، جوندگان و شکارچیان مختلفی که میزبان کک هستند، انتقال یافته شود، انجام دهند.

فراوانی سگ های دشتی (سنجاب های مرغزار) نشان می دهد که بیماری میان آنها در حال حاضر وجود ندارد. ولی یک کم کردن جمعیتی ناگهانی از سگ های دشتی و دیگر جوندگان ممکن است بیانگر طاعون باشد.

افرادی که متوجه فوت ناگهانی جوندگان یا خرگوش می شوند باید با اداره بهداشت شهر خود تماس بگیرند.

این بیماری می تواند هنگامی که انسان و دیگر حیوانات به وسیله کک های آلوده گزیده می شوند، گسترش یابد. همچنین می تواند با تماس مستقیم با یک حیوان آلوده انتقال یافته شود.

طاعون می تواند از طریق مایعات بدن مانند قطرات تنفسی نیز انتقال یافته شود. این بیماری ممکن است در سراسر جریان خون گسترش یابد (سپتی سمی)، یا ممکن است بر ریه ها تاثیر بگذارد (پنومونی).

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت: از موارد انسانی با طاعون خیارکی، حدود ۱۰ درصد طاعون پنومونی به وجود می آید، به این معنی که عفونت ادامه می یابد تا در بدن گسترش یابد. افرادی که در تماس نزدیک با موارد پنومونیک هستند، می توانند به طور مستقیم با قطرات تنفسی از جمله سرفه آلوده شوند.

برای کسانی که نگرانند ممکن است در معرض این بیماری قرار داشته باشند باید گفت، علائم طاعون در انسان معمولا بین دو تا شش روز بعد از قرار گرفتن در معرض این بیماری ظاهر می شوند. علائم مشمول بر لرز، تب، ضعف، سردرد، درد عضلانی و غدد لخته در اندامها، زیر بغل و کشاله ران است.

این بیماری به عنوان “مرگ سیاه” آشنا می شود، بدهید علت که قسمت های تیره ناشی از خونریزی زیر پوست به وجود می آورد.

این بیماری ۷۰۰ سال پیش از طریق اروپا فراگیر شد و حدود ۲۵ میلیون نفر کشته شدند. این تعداد برابر با یک سوم جمعیت اروپا هست. این بیماری همچنین میلیون ها نفر را در هنگ کنگ و چین کشته است.

حتی قرن ها بعد، این بیماری به صورت دوره ای در بعضی از نقاط دنیا ظاهر می شود، گرچه در سطح نسبتا جزئی هست. طاعون می تواند در جوندگان جهت مدت طولانی بدون تأثیر بر انسان باقی بماند، ولی هر لحظه این احتمال وجود دارد که بتواند به جمعیت انسانی انتقال یافته شود. در سال ۲۰۱۵ شرکت جهانی بهداشت ۳۲۰ مورد از مبتلا شدن به طاعون را ثبت کرد که از این تعداد، ۷۷ نفر را به کام فوت کشید.

از طرفی موارد مبتلا شدن به طاعون در آمریکا هر سال حدودا ۱۷ نفر است.

این بیماری اگر به موقع تشخیص داده شود با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.

واژه های کلیدی: انتقال | باکتری | بهداشت | بیماری | بهداشتی | اخبار پزشکی

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

خطر فراگیر شدن دوباره طاعون

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz